طنز
    مطلبی ثبت نشده است

«اولين» هايي که در زنجيره معدن به بار نشست

«اولين» هايي که در زنجيره معدن به بار نشست
امروز حدود سه سال و نيم از عمر دولت يازدهم مي گذرد. دولتي که به واقع، بدون تدبيرو تجربه، نمي توانست از کوران اثرات برجاي مانده سيستم مديريتي قبلي عبور کند. تنها در معدن و صنايع معدني شرکت هايي که از ارزش 21هزار ميليارد توماني برخوردار بودند، در قالب رد ديون و واگذاري عمدتا غيرتخصصي از بدنه ايميدرو جدا شدند؛ آن هم در شرايطي که هدايت حوزه معدني و صنايع معدني بر عهده اين سازمان بود.
خوشبختانه بخش خصوصي کشورمان که همواره آماده مشارکت در توسعه اقتصادي است، خود را در کنار ايميدرو قرار داد تا اين مجموعه بتواند طرح هايي که داراي حواشي فراوان بودند را به حرکت وا دارد و برخي را هم به بهره برداري برساند. نمونه عيني آن که به تازگي به ثمر نشسته، کارخانه آهن آسفنجي فولاد سفيد دشت چهارمحال و بختياري است که –به عنوان نخستين طرح از فولادهاي استاني- با حضور معاون اول رئيس جمهوري و وزير صنعت معدن و تجارت به مدار توليد پيوست.
طرح هاي استاني فولاد با مشارکت بخش خصوصي و همچنين جذب 6/1ميليارد يورو فاينانس فعال شدند و اکنون برخي در نوبت افتتاح هستند.
دراين روزها طرحي در بخش سنگ آهن راه اندازي شده که اتفاقي تاثير گذار در بخش معدن محسوب مي شود. طرح پرعيارسازي سنگ آهن هماتيتي معدن جلال آباد که از سوي بخش خصوصي و براي نخستين بار دانش آن درکشور خلق شده،‌ آغازي بر به کارگيري مواد معدني است که تاکنون به عنوان باطله محسوب مي شد.
در اين دوره يکي از برنامه هايي که در اولويت قرار داشت، انجام فعاليت‌هاي اکتشافي در 250هزار کيلومتر مربع بود که به تازگي فازشناسايي 100 درصد پهنه ها به اتمام رسيده و دربرخي از آنها مرحله پي جويي واکتشافات عمومي هم با پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي همراه شده است. علاوه بر اين تمرکز بر توسعه زيرساخت ها ‌همچون جاده، خطوط ريلي، بنادر، آب و برق و گاز از برنامه ها يا به عبارتي از وظايف اين نهاد سياستگذار است. تصور ايجاد ظرفيت هاي 55 ميليون تني فولاد، 5/1 ميليون تني آلومينيوم،‌ 440هزار تني مس و ... بدون ايجاد و توسعه زيرساخت ها امري محال است.
در سه سال و اندي گذشته ايميدرو بيش از 30 طرح را در بخش هاي فولاد، آلوميينوم، طلا، زغالسنگ و ... فعال يا راه اندازي کرد، به طوري که در ارديبهشت سال گذشته با آغاز عمليات اجرايي آلومينيوم جنوب –به عنوان بزرگ ترين طرح توليد آلومينيوم در ايران- حرکتي نو در اين صنعت آغاز شد و مقياس پروژه هاي اين بخش را بيش از دو برابر افزايش داد.
در بخش فولاد هم علاوه بر طرح هاي استاني،‌ انعقاد قرارداد خريد تجهيزات اصلي کارخانه الکترود گرافيتي که از فناوري پيشرفته اي برخوردار است،‌ اتفاق بي سابقه اي در صنعت فولاد محسوب مي شود. به اين دليل که طرح به تاريخ پيوسته الکترود گرافيتي از سکون خارج و نکته مهمتر اينکه، آخرين حلقه وابستگي در صنعت فولاد هم به داخل کشور منتقل شد.
همچنين به اين ليست بايد آغاز عمليات اجرايي احداث دو کارخانه فراوري تيتانيوم در کهنوج را اضافه کرد که با حضور شرکت هاي صاحب نام خارجي‌ عملياتي شده است. فعال شدن طرح توسعه معدن روي
مهدي آباد که قرارداد سرمايه گذاري آن با کنسرسيومي از بخش خصوصي به يک ميليارد دلار مي رسد هم از اولين هاي بخش معدن به شمار مي آيد. همچنين شرکت زغالسنگ البرز مرکزي در ماه هاي اخير صاحب کارخانه جديد زغالشويي شده که در انتظار حضور مقامات براي افتتاح است.
نکته اي که مي توان به طور خلاصه بدان پرداخت اين است که بخش معدن و صنايع معدني در دولت يازدهم شاهد به بار نشستن پروژه هايي بود که براي نخستين بار در کشور عملي شدند. در اين ميان تحرک در مناطق ويژه صنايع انرژي بر لامرد و پارسيان و حضور سرمايه گذاران براي امور زيرساختي ، توليدي و خدماتي‌ چشمگير است و به زودي اين مناطق پايتخت صنايع بزرگ فلزي و پتروشيمي خواهند شد.
مجتمع سنگان هم که براي ايجاد ظرفيت توليد 5/17 ميليون تن کنسانتره و 15 ميليون تن گندله سنگ آهن آماده شده و هم اينک در آستانه افتتاح دو کارخانه 5 ميليون تني گندله و يک کارخانه 5/2 ميليون تني کنسانتره سنگ آهن است،‌ از ديگر نمونه هايي است که با همت شرکت هاي خصوصي داخلي و مديران و کارشناسان اين سازمان به ثمر نشسته است.
شايد نتوان تمامي عملکردي که از شهريور سال 92 تا بهمن 95 به وقوع پيوسته را بيان کرد؛ هر چند نقصان هايي هم در حوزه ارتباطات بانکي و شرايط بين المللي و... وجود داشته که به رغم تلاش تمامي مديران اين بخش ها،‌ برخي چالش ها برطرف نشده، اما موضوع اين است که مردان دولت يازدهم و دستگاه ديپلماسي با دلگرمي مردمان اين سرزمين و پشتيباني مقام معظم رهبري،‌ يک صدا براي برون رفت از چالش ها تلاش خود را به کار گرفته اند و اکنون خود را در مسير توسعه مي يابند.
ذکر اين موضع بس که از 24هزار ميليارد تومان طرحي که پيش روي اين سازمان قرار داشت، 85درصد با همکاري و مشارکت بخش خصوصي جان گرفت و برخي به افتتاح رسيدند و اين نکته اي اميدوارکننده براي ادامه مسير و انجام وظايف است.
* معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس هيات عامل ايميدرو
تاریخ خبر : 1395/11/18
ارسال نظر

نظر های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

پربازدیدترین اخبار
منتخب سر دبیر
آخرین گزارشات تصویری