طنز
    مطلبی ثبت نشده است

شكست انحصار فناوری توليد الكترود گرافيتی/تجهيزات جديد تا پايان سال وارد كارخانه اردكان می شود

شكست انحصار فناوری توليد الكترود گرافيتی/تجهيزات جديد تا پايان سال وارد كارخانه اردكان می شود
طی قراردادی كه به تازگی با آلمانی ها منعقد شده، تجهیزات تولید الكترود گرافیتی تا پایان سال جاری وارد كارخانه الكترود گرافیتی اردكان می شود و بدین ترتیب وابستگی صنعت فولاد كشور برای تامین این قطعه به كشورهای خارجی صاحب این فناوری از بین می رود. فناوری تولید الكترود گرافیتی تنها در انحصار چند كشور خاص است و صنعت فولاد سال هاست كه به دنبال خریداری فناوری الكترود گرافیتی برای تولید آن در كشور است، اما این مهم تحقق پیدا نكرد تا اینكه اخیرا مذاكره برای انتقال فناوری به منظور تولید این قطعه در كشور به سرانجام رسید و بدین ترتیب  فناوری تولید الكترود گرافیتی از انحصار شركت های خارجی خارج شد.
 
 كاربرد الكترود گرافیتی
الکترود گرافیتی  یکی از صنایع استراتژیک در صنعت فولاد کشور به‌شمار می‌رود و در كارخانه های تولیدكننده فولاد كه با روش قوس الكتریكی فعالیت می كنند كاربرد دارد. این قطعه برای انتقال جریان الكتریسیته به كوره های قوس الكتریكی برای ذوب شارژ  فلزی استفاده می شود.  الكترود گرافیتی جریان برق را با قدرت زیاد و حداقل مقاومت عبور می دهد و خورندگی كمتری دارد. به باور برخی از كارشناسان فولادی از آنجایی كه تولید الکترود گرافیتی در حد و اندازه‌های مورد نیاز کوره‌های فولاد به فناوری پیچیده و دقیقی نیاز دارد، كشورهای صاحب این فناوری تمایلی برای انتقال این فناوری به كشورهای در حال توسعه نداشته اند و تاكنون نیاز صنعت فولاد كشور به الكترود گرافیتی از كشورهای صاحب این فناوری مانند روسیه، چین و هند تامین می شده است.
 
 
مسیر پیش روی پروژه
مطالعه اولیه طرح الكترود گرافیتی در سال 1371  آغاز شد. این طرح در سال 1379 به تصویب سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور رسید و در سال 1382 با انتخاب زمینی در 15 كیلومتری اردكان یزد، وارد مرحله اجرا شد. پس از آن با تامین زیرساخت های لازم و اقدامات جانبی برای راه اندازی این كارخانه، طرح الكترود گرافیتی اردكان در سال 1391 از شركت ملی فولاد به سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن( ایمیدرو) واگذار شد و در سال 1393 راه اندازی و بهره برداری طرح الکترود گرافیتی اردکان یزد با تصمیم هیات وزیران به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) واگذار شد كه بدین ترتیب شركت الكترود اردكان با سهامداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن ایران( ایمیدرو)، شركت فولاد مباركه اصفهان، شركت فولاد خراسان، شركت چادرملو و شهرداری اردكان تشكیل شد.
 
 
 
انعقاد قرارداد با آلمانی ها
به گفته رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن ایران( ایمیدرو)، فناوری تولید الکترود گرافیتی در ایران تنها حلقه از زنجیره فولاد است که تاکنون به ایران وارد نشده بود. تجهیزات این طرح به دلایل حساسیت هایی که در نوع فناوری و کاربردهای آن داشت، تا پیش از برجام به ایران ارائه نمی شد، اما به تازگی شرکتی معتبر از آلمان قرارداد ساخت آن را به امضا رساند و تا پایان سال جاری، تجهیزات الکترود گرافیتی سفارش و خریداری می‌شود.آنطور كه مهدی كرباسیان می گوید قرارداد ساخت تجهیزات کارخانه الکترود گرافیتی در یک رقابت فشرده امضا شده است و شرکت هایی از ایتالیا و اتریش خواهان حضور در این پروژه شده بودند که در نهایت شرکت آلمانی موفق به امضای قرارداد شد.وی درباره تامین مالی این طرح عنوان كرده است طرف خارجی تامین اعتبار پروژه را برعهده دارد.براساس پیش بینی های كرباسیان، ظرف دو سال آینده طرح الكترود گرافیتی به مرحله تولید می رسد.
 
 
نیاز صنعت فولاد به 90 هزار تن الكترود گرافیتی در سال
 یک كارشناس صنعت فولاد در این باره می گوید با رشد تولید فولاد در جهان و افزایش قیمت الكترود گرافیتی بدون شک اجرای این طرح، صرفه اقتصادی قابل توجهی برای کشورمان خواهد داشت. رضا زائر حیدری با بیان اینكه دانش فنی و نوع فناوری برای تولید قطعه الكترود گرافیتی بسیار مهم و ارزشمند است، عنوان می كند: با انتقال دانش فنی، بومی سازی آن در كشور و ورود تجهیزات جدید گامی موثر برای تولید این قطعه برای كارخانه های تولیدكننده فولاد كشور برداشته می شود. آنطور كه زائرحیدری می گوید: ایران بزرگ ترین تولیدکننده فولاد جهان از طریق فرآیند احیای مستقیم است و این قطعه در کارخانه‌هایی که با کوره‌های قوس الکتریکی فعالیت می‌کنند، کاربرد دارد. وی بیان می كند: در کوره‌های قوس‌الکتریکی از الکترود گرافیتی برای ایجاد قوس استفاده می‌شود. گرافیت و الماس از نظر شیمیایی خیلی نزدیک به هم هستند، اما گرافیت بر خلاف الماس هدایت‌کننده جریان الکتریسیته است. این كارشناس صنعت فولاد اظهار می كند: الکترود گرافیتی مورد نیاز كارخانه های فولاد از کشور هند وارد می‌شود که البته یک پروژه نیز از سال ۱۳۸۱ در اردکان کلنگ خورده که بعد از تحریم‌ها اجرای آن تسریع شده و به زودی نخستین الکترودهای داخلی تولید می‌شود.  به باور زائرحیدری، نیاز واقعی ایران با فرض ۵۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در سال، حدود ۹۰هزار تن است؛ یعنی کارخانه اردکان با تولید کامل می‌تواند نیاز فعلی ایران را تامین کند، اما ظرفیت آن برای طرح‌های توسعه فولاد کافی نخواهد بود.
تاریخ خبر : 1395/11/12
ارسال نظر

نظر های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

پربازدیدترین اخبار
منتخب سر دبیر
آخرین گزارشات تصویری