طنز
    مطلبی ثبت نشده است

میراث گذشتگان ،صنعتی سنتی، اصیل و لذیذ

میراث گذشتگان ،صنعتی سنتی، اصیل و لذیذ
مدتش را درست نمی دانم ولی شاید بیش از یک قرن باشد که حلوا ارده و ارده ودیگر محصولات کنجدی اردکان در حال تولید است وبعنوان یک برند معتبر در کشور شناخته شده وبعنوان سوغات استثنایی اردکان ،کام همشهریان  و هموطنان را شیرین میکند و نام اردکان را در کشور بلند آوازه.این تولید سنتی و لذیذ توانسته تابحال با رشد زاید الوصفی خود را جزو یکی از مشاغل پر رونق ، پر طرفدارو با درآمدی عالی مطرح و جایگاه خود را با حدود 200 واحد صنفی در اردکان محکم کند. صنعتی که نان آوری رابرای بیش ازده هزار نفر در شهرمان به ارمغان داشته.
اما متاسفانه آنچه شنیده ام افرادی آگاه یا ناآگاه در حال تخریب نام و آوازه و اعتبار این برند معتبر (که در حال جهانی شدن است )می باشند.مدتی پیش حرف و حدیث هایی از ترکیب روغن مایع به روغن  ارده و کنجد شنیده شد و حالا از افزوده شدن وانیل ودیگر مشتقات به محصولات برخی و یا تولید حلوا ارده ای که 80% آن را شکر و 20% ارده و سایر.
دوستی از خطرات چوبک مصرفی در تولید می گفت و دیگری خبرهایی از تولید محصولات در جاهای مخفی و بشکلی غیر استاندارد و دور از چشم ضابطین بهداشت که حتی از شنیدنشان هم اکراه داشتم ،چه برسد به گفتنش.
چندی پیش مهمانانی عزیز از اقلیم کردستان عراق داشتم،احوال سوغات اردکان را گرفتند و دوچیز که از سرآمدان سوغات شهرمان بود را معرفی کردم:محصولات کنجدی و پسته.
 برای خرید همراهیشان کردم.در مسیر پرسیدند :این محصولات اصل هستند، مخلوط ندارند و یا بقول خودمان کار درستند ومن گفتم: عالی.
جای تاسف است که من هم دروغ گفته ام وحقیقتی زجر آور را پنهان نمودم.این دروغ مصلحتی برای حفظ آبروی شهرم بود،چرا که نمیتوانستم از مخلوط شدنها و غیر بهداشتیها بگویم! آخر چگونه می توانستم از استفاده بی رویه بعضی از کشاورزان از کود و تاثیر سم کشنده پسته بگویم!به که بگویم خیلیها برای منافع شخصیشان بهداشت را دور میزنند و قانون را نادیده. دلم بحال خودم و شهرم و میراث گذشتگانم سوخت.
همه در حال تخریبیم ،یکی دیوار و سقف ، یکی برند و اعتبار،یکی سلامت مردم و مال خود،یکی دسترنج نیاکان وآبروی شهر.
همه در حال بریدنیم،یکی جیب و گوش مردمان، یکی دل ازمیراث گذشتگان .
یک سوال هم از شمای همشهری میپرسم؟؟ کجا حلوا میگیرید؟ کجا روغنش را میخرید؟مسئولین از کجا میخرند؟!!
الان که اینجا نشسته و روز نوشته هایم را می نویسم ،پر شده ام از ترس و نا امیدی، واقعا گیجم که چجوری میتوان امنیت و سلامت غذایی رادر شهرم تامین کرد؟! نیاز به چه ابزار و لوازم قدرتمند و ناظریست؟!چگونه باید از این صنعت سنتی و استراتژیک شهر و این برند ملی صیانت کرد؟! با کدامین عزم عمومی ؟!چقدر به نیروی انسانی فنی جدید و آزمایشگاه های بروز نیاز داریم؟! وظیفه ما در توسعه بهداشت و جلوگیری از بی قانونی چیست؟!                                                                    
✏️سعید برخورداری
 
تاریخ خبر : 1395/08/19
ارسال نظر

نظر های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

پربازدیدترین اخبار
منتخب سر دبیر
آخرین گزارشات تصویری